Description
One Light Wall Sconce from the Pelham collection in Polished Nickel finish
Pelham Moon Light in Polished Nickel with White Glass
Pelham Moon Light in Polished Nickel with White Glass
Specifications
| brand | Visual Comfort Signature |
| collection | Pelham |
| designer | Thomas O`Brien |
| weight | 3.00lb |
| extension | 5.25in |
| number of bulbs | 1 |
| bulb wattage | 60.00W |
| bulb type | Medium |
| bulb base | E26 |
| notes | UL Only |
| safety listing | ETL |
| safety rating | Wet |
| type | Sconces |
| finish | Polished Nickel |
| style | Contemporary Modern |
| glass | White |
| manufacturer finish | Polished Nickel |
| manufacturer glass | White Glass |
| canopy | 10 Round |
| width | 10.00in |
| height | 10.00in |
| UPC | 756808993227 |
| SKU | Visu-TOB 2208PN-WG |