Specifications
| brand | Visual Comfort Signature |
| collection | Paulo |
| designer | Thomas O`Brien |
| weight | 9.00lb |
| extension | 15.00in |
| number of bulbs | 1 |
| bulb wattage | 100.00W |
| bulb type | A19 |
| bulb base | E26 |
| notes | Cord Cover Included Requires Smaller Outlet Box |
| safety listing | ETL |
| safety rating | Dry |
| type | Swing Arm-Wall |
| finish | Brass - Antique |
| style | Traditional |
| glass | White |
| manufacturer finish | Hand-Rubbed Antique Brass |
| manufacturer glass | 8.5 x 11 X 8.5 Linen |
| canopy | 3.5 x 7.25 Rectangle |
| width | 11.00in |
| height | 16.00in |
| UPC | 756808085328 |
| SKU | Visu-TOB 2203HAB-L |