Specifications
| brand | Visual Comfort Signature |
| collection | Parkington |
| designer | Chapman & Myers |
| weight | 13.00lb |
| extension | 15.75in |
| bulb wattage | 15.00W |
| bulb type | A19 |
| bulb base | E26 |
| light source | LED |
| safety listing | ETL |
| safety rating | Dry |
| type | Desk/Piano Lamps |
| finish | Gold, Champ, Gld Leaf |
| style | Transitional |
| manufacturer finish | Antique-Burnished Brass |
| width | 7.50in |
| height | 19.25in |
| length | 15.75in |
| UPC | 756808099790 |
| SKU | Visu-CHA 8010AB |