Description
Eight Light Chandelier from the Paris Flea Market collection in Polished Silver finish
Paris Flea Market Large Chandelier in Polished Silver with Seeded Glass
Paris Flea Market Large Chandelier in Polished Silver with Seeded Glass
Specifications
| brand | Visual Comfort Signature |
| collection | Paris Flea Market |
| designer | Chapman & Myers |
| weight | 26.00lb |
| number of bulbs | 8 |
| bulb wattage | 60.00W |
| bulb type | C11 |
| bulb base | E12 Candelabra |
| notes | Dressing fills half of space Additional trim is available for purchase |
| safety listing | ETL |
| safety rating | Dry |
| type | Candle |
| finish | Pewter, Nickel, Silver |
| style | Traditional |
| glass | Clear Seedy |
| manufacturer finish | Polished Silver |
| manufacturer glass | Seeded Glass |
| chain | 6` |
| canopy | 5.25" Round |
| width | 32.00in |
| height | 33.00in |
| UPC | 756808454315 |
| SKU | Visu-CHC 1408PS-SG |