Specifications
| brand | Visual Comfort Signature |
| collection | Orson |
| designer | Chapman & Myers |
| weight | 14.00lb |
| number of bulbs | 1 |
| bulb wattage | 150.00W |
| bulb type | A21 |
| bulb base | E26 |
| notes | Reactive Ceramic Glazes Will Vary in Color and Texture |
| safety listing | ETL |
| safety rating | Dry |
| type | Table Lamps |
| finish | Cream/Beige |
| style | Transitional |
| glass | White |
| manufacturer finish | Coconut Porcelain |
| manufacturer glass | 16 x 17 x 12 Linen |
| width | 17.00in |
| height | 32.50in |
| UPC | 756808087902 |
| SKU | Visu-CHA 8655ICO-L |