Specifications
| brand | Visual Comfort Signature |
| collection | Olivier |
| designer | Paloma Contreras |
| weight | 23.00lb |
| extension | 15.00in |
| bulb wattage | 15.00W |
| bulb type | A19 |
| bulb base | E26 |
| light source | LED |
| safety listing | ETL |
| safety rating | Dry |
| type | Swing Arm-Floor |
| finish | Brass |
| style | Traditional |
| manufacturer finish | Hand-Rubbed Antique Brass |
| manufacturer glass | 9 x 15 x 11 Linen |
| width | 15.00in |
| height | 61.00in |
| length | 15.00in |
| UPC | 756808080453 |
| SKU | Visu-PCD 1002HAB-L |