Specifications
| brand | Visual Comfort Signature |
| collection | Olinda |
| designer | Thomas O`Brien |
| weight | 33.00lb |
| bulb wattage | 15.00W |
| bulb type | A19 |
| bulb base | E26 |
| light source | LED |
| notes | UL Only Reactive Ceramic Glazes Will Vary in Color and Texture |
| safety listing | ETL |
| safety rating | Dry |
| type | Table Lamps |
| finish | White |
| style | Transitional |
| manufacturer finish | Crackled Ivory |
| manufacturer glass | 16.5 x 17 x 13 Linen |
| width | 18.00in |
| height | 24.75in |
| UPC | 756808115056 |
| SKU | Visu-TOB 3691CIV-L |