Description
One Light Floor Lamp from the Old Pharmacy collection in Polished Nickel finish
Old Pharmacy Floor Lamp in Polished Nickel
Old Pharmacy Floor Lamp in Polished Nickel
Specifications
| brand | Visual Comfort Signature |
| collection | Old Pharmacy |
| designer | Visual Comfort |
| weight | 11.00lb |
| extension | 20.25in |
| number of bulbs | 1 |
| bulb wattage | 60.00W |
| bulb type | A19 |
| bulb base | E26 |
| safety listing | ETL |
| safety rating | Dry |
| type | Pharmacy-Floor |
| finish | Polished Nickel |
| style | Traditional |
| glass | Metal |
| manufacturer finish | Polished Nickel |
| manufacturer glass | 6 Round |
| width | 10.00in |
| height | 36.00in |
| length | 20.25in |
| UPC | 756808139380 |
| SKU | Visu-S 1100PN |