Description
One Light Table Lamp from the Morton collection in Gild finish
Morton Table Lamp in Gild with Linen Shade
Morton Table Lamp in Gild with Linen Shade
Specifications
| brand | Visual Comfort Signature |
| collection | Morton |
| designer | AERIN |
| weight | 13.00lb |
| number of bulbs | 1 |
| bulb wattage | 100.00W |
| bulb type | A19 |
| bulb base | E26 |
| safety listing | ETL |
| safety rating | Dry |
| type | Table Lamps |
| finish | Gold, Champ, Gld Leaf |
| style | Transitional |
| glass | White |
| manufacturer finish | Gild |
| manufacturer glass | 10 x 16.5 x 12 Linen |
| width | 16.50in |
| height | 24.50in |
| UPC | 756808970389 |
| SKU | Visu-ARN 3000G-L |