Description
One Light Bath Sconce from the Merchant collection in Bronze finish
Merchant Single Bath Light in Bronze with White Glass
Merchant Single Bath Light in Bronze with White Glass
Specifications
| brand | Visual Comfort Signature |
| collection | Merchant |
| designer | Thomas O`Brien |
| weight | 4.00lb |
| extension | 5.75in |
| number of bulbs | 1 |
| bulb wattage | 40.00W |
| bulb type | T10 |
| bulb base | E26 |
| safety listing | ETL |
| safety rating | Wet |
| type | Single Glass |
| finish | Bronze / Dark |
| style | Transitional |
| glass | White |
| manufacturer finish | Bronze |
| manufacturer glass | White Glass |
| canopy | 4.5 Round |
| width | 4.50in |
| height | 12.25in |
| UPC | 756808993111 |
| SKU | Visu-TOB 2206BZ-WG |