Specifications
| brand | Visual Comfort Signature |
| collection | Melanie |
| designer | Barbara Barry |
| weight | 3.00lb |
| bulb wattage | 2.00W |
| bulb type | LED |
| bulb base | Rechargeable |
| light source | LED |
| lumens | 250.00lm |
| notes | UL Only Rechargeable Custom LED Lightsource Included Reactive Ceramic Glazes Will Vary in Color and Texture |
| type | Table Lamps |
| finish | White |
| style | Transitional |
| manufacturer finish | Crackled Ivory |
| manufacturer glass | 7.5 x 8.5 x 5.75 Linen |
| width | 8.50in |
| height | 12.00in |
| UPC | 756808137638 |
| SKU | Visu-BBL 3617CIV-L-CL |