Description
LED Flush Mount from the Melange collection in Antique-Burnished Brass finish
Melange Large Flush Mount in Antique-Burnished Brass with Alabaster
Melange Large Flush Mount in Antique-Burnished Brass with Alabaster
Specifications
| brand | Visual Comfort Signature |
| collection | Melange |
| designer | Kelly Wearstler |
| weight | 21.00lb |
| number of bulbs | 2 |
| bulb wattage | 14.50W |
| bulb type | A19 |
| bulb base | E26 |
| light source | LED |
| notes | Alabaster is a Natural Stone Variations in Color and Texture are Expected |
| safety listing | ETL |
| safety rating | Damp |
| type | Bowl Style |
| finish | Brass - Antique |
| style | Contemporary Modern |
| manufacturer finish | Antique-Burnished Brass |
| manufacturer glass | Alabaster |
| canopy | 8`` Round |
| width | 17.00in |
| height | 5.00in |
| UPC | 756808948272 |
| SKU | Visu-KW 4013AB |