Description
LED Desk Lamp from the Melange collection in Bronze finish
Melange Desk Lamp in Bronze with Alabaster Shade
Melange Desk Lamp in Bronze with Alabaster Shade
Specifications
| brand | Visual Comfort Signature |
| collection | Melange |
| designer | Kelly Wearstler |
| weight | 17.00lb |
| number of bulbs | 1 |
| bulb wattage | 12.00W |
| bulb type | A19 |
| bulb base | E26 |
| light source | LED |
| notes | Alabaster is a Natural Stone Variations in Color and Texture are Expected |
| safety listing | ETL |
| safety rating | Dry |
| type | Table Lamps |
| finish | Bronze / Dark |
| style | Contemporary Modern |
| manufacturer finish | Bronze |
| manufacturer glass | Alabaster |
| width | 12.25in |
| height | 18.00in |
| UPC | 756808941334 |
| SKU | Visu-KW 3109BZ-ALB |