Specifications
| brand | Visual Comfort Signature |
| collection | Mayotte |
| designer | AERIN |
| weight | 15.00lb |
| extension | 21.75in |
| number of bulbs | 1 |
| bulb wattage | 60.00W |
| bulb type | A19 |
| bulb base | E26 |
| notes | UL Only |
| safety listing | ETL |
| safety rating | Dry |
| type | Floor Lamps |
| finish | Brass - Antique |
| style | Transitional |
| manufacturer finish | Hand-Rubbed Antique Brass |
| manufacturer glass | Black |
| width | 16.00in |
| height | 55.25in |
| length | 21.75in |
| UPC | 756808033657 |
| SKU | Visu-ARN 1013HAB-BLK |