Description
One Light Wall Lantern from the Marine2 collection in Bronze finish
Marine Indoor/Outdoor Wall Light in Bronze with Seeded Glass
Marine Indoor/Outdoor Wall Light in Bronze with Seeded Glass
Specifications
| brand | Visual Comfort Signature |
| collection | Marine2 |
| designer | Chapman & Myers |
| weight | 6.00lb |
| extension | 10.00in |
| number of bulbs | 1 |
| bulb wattage | 60.00W |
| bulb type | ST18 |
| bulb base | E26 |
| notes | Bulb Sold Separately |
| safety listing | ETL |
| safety rating | Wet |
| type | Wall Mount |
| finish | Bronze / Dark |
| style | Nautical |
| glass | Clear Seedy |
| manufacturer finish | Bronze |
| manufacturer glass | Seeded Glass |
| canopy | 4.5 x 6.5 Rectangle |
| width | 8.50in |
| height | 10.50in |
| UPC | 756808992626 |
| SKU | Visu-SLO 2001BZ-SG |