Description
Two Light Table Lamp from the Luisa collection in White Crackle finish
Luisa Large Table Lamp in White Crackle with Linen Shade
Luisa Large Table Lamp in White Crackle with Linen Shade
Specifications
| brand | Visual Comfort Signature |
| collection | Luisa |
| designer | Thomas O`Brien |
| weight | 11.00lb |
| number of bulbs | 2 |
| bulb wattage | 60.00W |
| bulb type | A19 |
| bulb base | E26 |
| notes | Reactive Ceramic Glazes Will Vary in Color and Texture |
| safety listing | ETL |
| safety rating | Dry |
| type | Drum Shades/Table |
| finish | White |
| style | Transitional |
| manufacturer finish | White Crackle |
| manufacturer glass | 14 x 16 x 13 Linen |
| width | 16.00in |
| height | 31.25in |
| UPC | 756808046749 |
| SKU | Visu-TOB 3657WTC-L |