Description
Two Light Table Lamp from the Luisa collection in Emerald Green finish
Luisa Large Table Lamp in Emerald Green with Linen Shade
Luisa Large Table Lamp in Emerald Green with Linen Shade
Specifications
| brand | Visual Comfort Signature |
| collection | Luisa |
| designer | Thomas O`Brien |
| weight | 11.00lb |
| number of bulbs | 2 |
| bulb wattage | 60.00W |
| bulb type | A19 |
| bulb base | E26 |
| notes | Reactive Ceramic Glazes Will Vary in Color and Texture |
| safety listing | ETL |
| safety rating | Dry |
| type | Drum Shades/Table |
| finish | Bronze / Dark |
| style | Transitional |
| manufacturer finish | Emerald Green |
| manufacturer glass | 14 x 16 x 13 Linen |
| width | 16.00in |
| height | 31.25in |
| UPC | 756808046725 |
| SKU | Visu-TOB 3657EMG-L |