Specifications
| brand | Visual Comfort Signature |
| collection | Lotus |
| designer | Barbara Barry |
| weight | 17.00lb |
| number of bulbs | 1 |
| bulb wattage | 150.00W |
| bulb type | A21 |
| bulb base | E26 |
| safety listing | ETL |
| safety rating | Dry |
| type | Floor Lamps |
| finish | Gold, Champ, Gld Leaf |
| style | Traditional |
| glass | White |
| manufacturer finish | Gild |
| manufacturer glass | 16 x 17 x 13 Linen |
| width | 17.00in |
| height | 68.50in |
| UPC | 756808087162 |
| SKU | Visu-BBL 1002G-L |