Specifications
| brand | Visual Comfort Signature |
| collection | Loren |
| designer | Thomas O`Brien |
| weight | 8.00lb |
| number of bulbs | 1 |
| bulb wattage | 60.00W |
| bulb type | A19 |
| bulb base | E26 |
| notes | Reactive Ceramic Glazes Will Vary in Color and Texture |
| safety listing | ETL |
| safety rating | Dry |
| type | Table Lamps |
| finish | Bronze / Dark |
| style | Transitional |
| glass | Blue |
| manufacturer finish | Mixed Blue Brown |
| manufacturer glass | 9.25 x 10.25 x 17 Linen |
| width | 10.25in |
| height | 31.25in |
| UPC | 756808064774 |
| SKU | Visu-TOB 3684MBB-L |