Specifications
| brand | Visual Comfort Signature |
| collection | Longacre |
| designer | Thomas O`Brien |
| weight | 17.00lb |
| number of bulbs | 2 |
| bulb wattage | 60.00W |
| bulb type | B11 |
| bulb base | E26 |
| safety listing | ETL |
| safety rating | Dry |
| type | Table Lamps |
| finish | Polished Nickel |
| style | Contemporary Modern |
| glass | White |
| manufacturer finish | Polished Nickel |
| manufacturer glass | 20 x 20 X 7.5 Linen |
| width | 20.00in |
| height | 32.50in |
| UPC | 756808085700 |
| SKU | Visu-TOB 3001PN-L |