Description
One Light Table Lamp from the Linden collection in Black finish
Linden Medium Lamp in Black with Linen Shade
Linden Medium Lamp in Black with Linen Shade
Specifications
| brand | Visual Comfort Signature |
| collection | Linden |
| designer | Kelly Wearstler |
| weight | 14.00lb |
| number of bulbs | 1 |
| bulb wattage | 75.00W |
| bulb type | A19 |
| bulb base | E26 |
| safety listing | ETL |
| safety rating | Dry |
| type | Table Lamps |
| finish | Black |
| style | Transitional |
| manufacturer finish | Black |
| manufacturer glass | 13 x 17 x 12 Linen |
| width | 17.00in |
| height | 26.25in |
| UPC | 756808034975 |
| SKU | Visu-KW 3031BLK-L |