Specifications
| brand | Visual Comfort Signature |
| collection | Liaison |
| designer | Kelly Wearstler |
| weight | 6.00lb |
| number of bulbs | 1 |
| bulb wattage | 40.00W |
| bulb type | T10 |
| bulb base | E26 |
| notes | Custom Height Available |
| safety listing | ETL |
| safety rating | Damp |
| type | Rod |
| finish | Brass - Antique |
| style | Transitional |
| glass | Clear |
| manufacturer finish | Antique-Burnished Brass |
| manufacturer glass | Clear Glass |
| canopy | 4.25 Round |
| width | 3.50in |
| height | 18.75in |
| UPC | 756808075572 |
| SKU | Visu-KW 5118AB-CG |