Description
One Light Table Lamp from the Lexington collection in Polished Nickel with Crystal finish
Lexington Medium Table Lamp in Polished Nickel and Crystal with Linen Shade
Lexington Medium Table Lamp in Polished Nickel and Crystal with Linen Shade
Specifications
| brand | Visual Comfort Signature |
| collection | Lexington |
| designer | Thomas O`Brien |
| weight | 8.00lb |
| number of bulbs | 1 |
| bulb wattage | 60.00W |
| bulb type | A19 |
| bulb base | E26 |
| safety listing | ETL |
| safety rating | Dry |
| type | Table Lamps |
| finish | Polished Nickel |
| style | Transitional |
| manufacturer finish | Polished Nickel with Crystal |
| manufacturer glass | 8.25 x 9.25 x 10.75 Linen Square |
| width | 9.25in |
| height | 31.75in |
| UPC | 756808037396 |
| SKU | Visu-TOB 3627PN/CG-L |