Specifications
| brand | Visual Comfort Signature |
| collection | Kinsley |
| designer | kate spade new york |
| weight | 5.00lb |
| extension | 22.25in |
| bulb wattage | 7.00W |
| bulb type | G16.5 |
| bulb base | E26 |
| light source | LED |
| notes | UL Only |
| safety listing | ETL |
| safety rating | Damp |
| type | Swing Arm-Wall |
| finish | Polished Nickel |
| style | Transitional |
| manufacturer finish | Polished Nickel |
| manufacturer glass | Linen |
| canopy | 4.5 x 9 Oval |
| width | 15.75in |
| height | 27.75in |
| UPC | 756808073370 |
| SKU | Visu-KS 2220PN-L |