Description
One Light Pendant from the Katie Conical collection in Polished Nickel finish
Katie Conical Pendant in Polished Nickel with White Glass
Katie Conical Pendant in Polished Nickel with White Glass
Specifications
| brand | Visual Comfort Signature |
| collection | Katie Conical |
| designer | Thomas O`Brien |
| weight | 9.00lb |
| number of bulbs | 1 |
| bulb wattage | 75.00W |
| bulb type | A19 |
| bulb base | E26 |
| notes | Item Includes 3 ft. of Chain |
| safety listing | ETL |
| safety rating | Damp |
| type | Glass Down |
| finish | Polished Nickel |
| style | Traditional |
| glass | White |
| manufacturer finish | Polished Nickel |
| manufacturer glass | White Glass |
| chain | 3` |
| canopy | 5.25 Round |
| width | 15.75in |
| height | 14.75in |
| UPC | 756808962803 |
| SKU | Visu-TOB 5226PN/G6-WG |