Specifications
| brand | Visual Comfort Signature |
| collection | Kapitell |
| designer | Windsor Smith |
| weight | 61.00lb |
| bulb wattage | 15.00W |
| bulb type | A19 |
| bulb base | E26 |
| light source | LED |
| notes | Alabaster is a Natural Stone Variations in Color and Texture are Expected |
| safety listing | ETL |
| safety rating | Dry |
| type | Drum Shades/Table |
| finish | Wood/Stone/Naturals |
| style | Contemporary Modern |
| manufacturer finish | Alabaster |
| manufacturer glass | 18 x 18 x 14.25 Linen Oval |
| width | 18.00in |
| height | 30.00in |
| UPC | 756808115377 |
| SKU | Visu-WS 3906ALB-L |