Description
Two Light Table Lamp from the Kapila collection in Polar Blue Crackle finish
Kapila Table Lamp in Polar Blue Crackle with Linen Shade
Kapila Table Lamp in Polar Blue Crackle with Linen Shade
Specifications
| brand | Visual Comfort Signature |
| collection | Kapila |
| designer | AERIN |
| weight | 13.00lb |
| number of bulbs | 2 |
| bulb wattage | 60.00W |
| bulb type | A19 |
| bulb base | E26 |
| notes | Reactive Ceramic Glazes Will Vary in Color and Texture |
| safety listing | ETL |
| safety rating | Dry |
| type | Table Lamps |
| finish | Bronze / Dark |
| style | Transitional |
| glass | Blue |
| manufacturer finish | Polar Blue Crackle |
| manufacturer glass | 17 x 17 x 12.5 Linen |
| width | 17.00in |
| height | 28.75in |
| UPC | 756808969987 |
| SKU | Visu-ARN 3614PBC-L |