Description
One Light Wall Sconce from the Iveala collection in Polished Nickel finish
Iveala Single Sconce in Polished Nickel with Alabaster Shade
Iveala Single Sconce in Polished Nickel with Alabaster Shade
Specifications
| brand | Visual Comfort Signature |
| collection | Iveala |
| designer | AERIN |
| weight | 7.00lb |
| extension | 4.25in |
| number of bulbs | 1 |
| bulb wattage | 40.00W |
| bulb type | C11 |
| bulb base | E12 Candelabra |
| notes | Alabaster is a Natural Stone Variations in Color and Texture are Expected |
| safety listing | ETL |
| safety rating | Damp |
| type | Single Glass |
| finish | Polished Nickel |
| style | Transitional |
| glass | White |
| manufacturer finish | Polished Nickel |
| manufacturer glass | Alabaster |
| canopy | 4.5 Round |
| width | 10.50in |
| height | 12.75in |
| UPC | 756808964265 |
| SKU | Visu-ARN 2039PN-ALB |