Description
One Light Table Lamp from the Hunlen collection in Burnt Gold finish
Hunlen Table Lamp in Burnt Gold with Linen Shade
Hunlen Table Lamp in Burnt Gold with Linen Shade
Specifications
| brand | Visual Comfort Signature |
| collection | Hunlen |
| designer | AERIN |
| weight | 7.00lb |
| number of bulbs | 1 |
| bulb wattage | 75.00W |
| bulb type | A19 |
| bulb base | E26 |
| notes | Reactive Ceramic Glazes Will Vary in Color and Texture |
| safety listing | ETL |
| safety rating | Dry |
| type | Drum Shades/Table |
| finish | Gold, Champ, Gld Leaf |
| style | Transitional |
| manufacturer finish | Burnt Gold |
| manufacturer glass | 8.5 x 8.5 x 15 Linen Nordy |
| width | 8.50in |
| height | 25.25in |
| UPC | 756808970044 |
| SKU | Visu-ARN 3620BG-L |