Description
Two Light Pendant from the Hicks collection in Antique Nickel finish
Hicks Large Pendant in Antique Nickel with Acrylic Diffuser
Hicks Large Pendant in Antique Nickel with Acrylic Diffuser
Specifications
| brand | Visual Comfort Signature |
| collection | Hicks |
| designer | Thomas O`Brien |
| weight | 8.00lb |
| number of bulbs | 2 |
| bulb wattage | 60.00W |
| bulb type | A19 |
| bulb base | E26 |
| notes | UL Only |
| safety listing | ETL |
| safety rating | Damp |
| type | Metal Shade |
| finish | Pewter, Nickel, Silver |
| style | Restoration |
| manufacturer finish | Antique Nickel |
| manufacturer glass | Frosted Acrylic |
| chain | 6` |
| canopy | 4.5 Round |
| width | 13.00in |
| height | 11.75in |
| UPC | 756808046930 |
| SKU | Visu-TOB 5069AN |