Description
One Light Wall Sconce from the Hicks collection in Polished Nickel finish
Hicks Library Light in Polished Nickel with White Glass
Hicks Library Light in Polished Nickel with White Glass
Specifications
| brand | Visual Comfort Signature |
| collection | Hicks |
| designer | Thomas O`Brien |
| weight | 5.00lb |
| extension | 16.75in |
| number of bulbs | 1 |
| bulb wattage | 60.00W |
| bulb type | A19 |
| bulb base | E26 |
| notes | UL Only |
| safety listing | ETL |
| safety rating | Damp |
| type | Swing Arm-Wall |
| finish | Bronze / Dark |
| style | Restoration |
| manufacturer finish | Polished Nickel |
| manufacturer glass | White Glass |
| canopy | 4.75 Round |
| width | 7.50in |
| height | 17.75in |
| UPC | 756808046459 |
| SKU | Visu-TOB 2090PN-WG |