Description
One Light Wall Sconce from the Hicks collection in Hand-Rubbed Antique Brass finish
Hicks Library Light in Hand-Rubbed Antique Brass with White Glass
Hicks Library Light in Hand-Rubbed Antique Brass with White Glass
Specifications
| brand | Visual Comfort Signature |
| collection | Hicks |
| designer | Thomas O`Brien |
| weight | 5.00lb |
| extension | 16.75in |
| number of bulbs | 1 |
| bulb wattage | 60.00W |
| bulb type | A19 |
| bulb base | E26 |
| notes | UL Only |
| safety listing | ETL |
| safety rating | Damp |
| type | Swing Arm-Wall |
| finish | Brass - Antique |
| style | Transitional |
| manufacturer finish | Hand-Rubbed Antique Brass |
| manufacturer glass | White Glass |
| canopy | 4.75 Round |
| width | 7.50in |
| height | 17.75in |
| UPC | 756808046442 |
| SKU | Visu-TOB 2090HAB-WG |