Description
One Light Wall Sconce from the Hicks collection in Bronze with Antique Brass finish
Hicks Library Light in Bronze and Hand-Rubbed Antique Brass with White Glass
Hicks Library Light in Bronze and Hand-Rubbed Antique Brass with White Glass
Specifications
| brand | Visual Comfort Signature |
| collection | Hicks |
| designer | Thomas O`Brien |
| weight | 5.00lb |
| extension | 16.75in |
| number of bulbs | 1 |
| bulb wattage | 60.00W |
| bulb type | A19 |
| bulb base | E26 |
| notes | UL Only |
| safety listing | ETL |
| safety rating | Damp |
| type | Swing Arm-Wall |
| finish | Bronze / Dark |
| style | Restoration |
| manufacturer finish | Bronze with Antique Brass |
| manufacturer glass | White Glass |
| canopy | 4.75 Round |
| width | 7.50in |
| height | 17.75in |
| UPC | 756808046435 |
| SKU | Visu-TOB 2090BZ/HAB-WG |