Description
One Light Pendant from the Hicks collection in Bronze with Antique Brass finish
Hicks Small Pendant in Bronze and Hand-Rubbed Antique Brass with Acrylic Diffuser
Hicks Small Pendant in Bronze and Hand-Rubbed Antique Brass with Acrylic Diffuser
Specifications
| brand | Visual Comfort Signature |
| collection | Hicks |
| designer | Thomas O`Brien |
| weight | 6.00lb |
| number of bulbs | 1 |
| bulb wattage | 60.00W |
| bulb type | A19 |
| bulb base | E26 |
| notes | UL Only |
| safety listing | ETL |
| safety rating | Damp |
| type | Chain |
| finish | Bronze / Dark |
| style | Restoration |
| manufacturer finish | Bronze with Antique Brass |
| manufacturer glass | Frosted Acrylic |
| chain | 6` |
| canopy | 4.75 Round |
| width | 8.75in |
| height | 9.25in |
| UPC | 756808046909 |
| SKU | Visu-TOB 5068BZ/HAB |