Description
Two Light Pendant from the Henry collection in Polished Nickel finish
Henry Industrial Hanging Light in Polished Nickel and White Shade with Industrial Prismatic Glass
Henry Industrial Hanging Light in Polished Nickel and White Shade with Industrial Prismatic Glass
Specifications
| brand | Visual Comfort Signature |
| collection | Henry |
| designer | Thomas O`Brien |
| weight | 27.00lb |
| number of bulbs | 2 |
| bulb wattage | 75.00W |
| bulb type | A19 |
| bulb base | E26 |
| notes | Custom Height Available |
| safety listing | ETL |
| safety rating | Dry |
| type | Metal Shade |
| finish | Polished Nickel |
| style | Restoration |
| glass | Metal |
| manufacturer finish | Polished Nickel |
| manufacturer glass | China White |
| canopy | 5.25 Round |
| width | 18.00in |
| height | 24.00in |
| UPC | 756808979689 |
| SKU | Visu-TOB 5042PN-WHT |