Specifications
| brand | Visual Comfort Signature |
| collection | Halle |
| designer | Ian K. Fowler |
| weight | 34.00lb |
| extension | 10.50in |
| number of bulbs | 2 |
| bulb wattage | 40.00W |
| bulb type | T10 |
| bulb base | E26 |
| notes | UL Only |
| safety listing | ETL |
| safety rating | Wet |
| type | Wall Mt./Flush |
| finish | Bronze / Dark |
| style | Transitional |
| manufacturer finish | Aged Iron |
| manufacturer glass | Clear Glass |
| canopy | 14.75 x 22 Rectangle |
| width | 17.00in |
| height | 31.00in |
| UPC | 756808051224 |
| SKU | Visu-S 2193AI-CG |