Specifications
| brand | Visual Comfort Signature |
| collection | Halle |
| designer | Ian K. Fowler |
| weight | 15.00lb |
| number of bulbs | 2 |
| bulb wattage | 40.00W |
| bulb type | T10 |
| bulb base | E26 |
| notes | Pier Mount Included |
| safety listing | ETL |
| safety rating | Wet |
| type | Post/Pier Head |
| finish | Bronze / Dark |
| style | Contemporary Modern |
| manufacturer finish | Aged Iron |
| manufacturer glass | Clear Glass |
| width | 11.00in |
| height | 26.75in |
| UPC | 756808051330 |
| SKU | Visu-S 7191AI-CG |