Specifications
| brand | Visual Comfort Signature |
| collection | Halle |
| designer | Ian K. Fowler |
| weight | 21.00lb |
| extension | 7.25in |
| bulb wattage | 8.00W |
| bulb type | T10 |
| bulb base | E26 |
| light source | LED |
| notes | UL Only |
| safety listing | ETL |
| safety rating | Wet |
| type | Wall Mt./Flush |
| finish | Black |
| style | Contemporary Modern |
| glass | Clear |
| manufacturer finish | Aged Iron |
| manufacturer glass | Clear Glass |
| canopy | 7 x 19.5 Rectangle |
| width | 8.50in |
| height | 26.00in |
| UPC | 756808079587 |
| SKU | Visu-S 2197AI-CG |