Specifications
| brand | Visual Comfort Signature |
| collection | Hackney |
| designer | J. Randall Powers |
| weight | 8.00lb |
| number of bulbs | 1 |
| bulb wattage | 40.00W |
| bulb type | B11 |
| bulb base | E26 |
| safety listing | ETL |
| safety rating | Dry |
| type | Floor Lamps |
| finish | Brass - Antique |
| style | Transitional |
| glass | White |
| manufacturer finish | Hand-Rubbed Antique Brass |
| manufacturer glass | 4 x 14 x 7.75 Linen |
| width | 14.00in |
| height | 52.25in |
| UPC | 756808090247 |
| SKU | Visu-SP 1022HAB-L |