Specifications
| brand | Visual Comfort Signature |
| collection | Griffith |
| designer | Suzanne Kasler |
| weight | 4.00lb |
| extension | 24.00in |
| number of bulbs | 1 |
| bulb wattage | 100.00W |
| bulb type | A19 |
| bulb base | E26 |
| notes | Cord Cover Included |
| safety listing | ETL |
| safety rating | Dry |
| type | Swing Arm-Wall |
| finish | Black |
| style | Transitional |
| glass | White |
| manufacturer finish | Aged Iron |
| manufacturer glass | 7.25 x 10 x 8 Linen |
| canopy | 5 Square |
| width | 10.00in |
| height | 16.00in |
| UPC | 756808084659 |
| SKU | Visu-SK 2109AI-L |