Specifications
| brand | Visual Comfort Signature |
| collection | Griffin |
| designer | Amber Lewis |
| weight | 18.00lb |
| bulb wattage | 15.00W |
| bulb type | A19 |
| bulb base | E26 |
| light source | LED |
| notes | UL Only |
| safety listing | ETL |
| safety rating | Dry |
| type | Floor Lamps |
| finish | Bronze / Dark |
| style | Transitional |
| glass | Natural/Cream |
| manufacturer finish | Bronze and Chocolate Leather |
| manufacturer glass | 15 x 19.5 x 11 Linen |
| width | 19.50in |
| height | 62.50in |
| UPC | 756808097710 |
| SKU | Visu-AL 1000BZ/CHC-L |