Specifications
| brand | Visual Comfort Signature |
| collection | Grenol |
| designer | Visual Comfort |
| weight | 5.00lb |
| bulb wattage | 6.00W |
| bulb type | B11 |
| bulb base | E26 |
| light source | LED |
| safety listing | ETL |
| safety rating | Dry |
| type | Floor Lamps |
| finish | Polished Nickel |
| style | Transitional |
| glass | White |
| manufacturer finish | Polished Nickel |
| manufacturer glass | 2.75 x 14.5 x 8 Linen |
| width | 14.75in |
| height | 53.00in |
| UPC | 756808089593 |
| SKU | Visu-S 1177PN-L |