Specifications
| brand | Visual Comfort Signature |
| collection | Graves |
| designer | Suzanne Kasler |
| weight | 8.00lb |
| extension | 13.25in |
| number of bulbs | 1 |
| bulb wattage | 75.00W |
| bulb type | A19 |
| bulb base | E26 |
| safety listing | ETL |
| safety rating | Dry |
| type | Desk/Piano Lamps |
| finish | Bronze / Dark |
| style | Transitional |
| manufacturer finish | Bronze |
| manufacturer glass | 4.5 x 8 x 7.5 Round Linen |
| width | 8.00in |
| height | 18.25in |
| length | 13.25in |
| UPC | 756808065436 |
| SKU | Visu-SK 3115BZ-L |