Specifications
| brand | Visual Comfort Signature |
| collection | Graves |
| designer | Suzanne Kasler |
| weight | 19.00lb |
| extension | 15.00in |
| number of bulbs | 1 |
| bulb wattage | 100.00W |
| bulb type | A19 |
| bulb base | E26 |
| notes | UL Only |
| safety listing | ETL |
| safety rating | Dry |
| type | Swing Arm-Floor |
| finish | Brass - Antique |
| style | Transitional |
| manufacturer finish | Hand-Rubbed Antique Brass |
| manufacturer glass | 6.25 x 10 x 9.25 Linen |
| width | 10.00in |
| height | 50.00in |
| length | 15.00in |
| UPC | 756808064132 |
| SKU | Visu-SK 1115HAB-L |