Description
Eight Light Chandelier from the Go Lightly collection in Charcoal finish
Go Lightly Medium Chandelier in Charcoal with Silk Shades
Go Lightly Medium Chandelier in Charcoal with Silk Shades
Specifications
| brand | Visual Comfort Signature |
| collection | Go Lightly |
| designer | Barbara Barry |
| weight | 10.00lb |
| number of bulbs | 8 |
| bulb wattage | 40.00W |
| bulb type | B11 |
| bulb base | E12 Candelabra |
| notes | UL Only |
| safety listing | ETL |
| safety rating | Dry |
| type | Candle |
| finish | Bronze / Dark |
| style | Traditional |
| manufacturer finish | Charcoal |
| manufacturer glass | 5.5" X 6" X 7" Silk |
| chain | 6` |
| canopy | 4.5" Round |
| width | 31.00in |
| height | 24.75in |
| UPC | 756808965729 |
| SKU | Visu-BBL 5081C-S |