Description
One Light Wall Sconce from the Gale collection in Polished Nickel finish
Gale Library Wall Light in Polished Nickel with Seeded Glass
Gale Library Wall Light in Polished Nickel with Seeded Glass
Specifications
| brand | Visual Comfort Signature |
| collection | Gale |
| designer | Thomas O`Brien |
| weight | 10.00lb |
| extension | 17.00in |
| number of bulbs | 1 |
| bulb wattage | 60.00W |
| bulb type | A19 |
| bulb base | E26 |
| notes | Cord Cover Included |
| safety listing | ETL |
| safety rating | Dry |
| type | Swing Arm-Wall |
| finish | Polished Nickel |
| style | Transitional |
| glass | Clear Seedy |
| manufacturer finish | Polished Nickel |
| manufacturer glass | Seeded Glass |
| canopy | 4.75 Round |
| width | 7.50in |
| height | 21.50in |
| UPC | 756808978927 |
| SKU | Visu-TOB 2156PN-SG |