Description
One Light Wall Sconce from the Gale collection in Hand-Rubbed Antique Brass finish
Gale Library Wall Light in Hand-Rubbed Antique Brass with White Glass
Gale Library Wall Light in Hand-Rubbed Antique Brass with White Glass
Specifications
| brand | Visual Comfort Signature |
| collection | Gale |
| designer | Thomas O`Brien |
| weight | 10.00lb |
| extension | 17.00in |
| number of bulbs | 1 |
| bulb wattage | 60.00W |
| bulb type | A19 |
| bulb base | E26 |
| notes | Cord Cover Included |
| safety listing | ETL |
| safety rating | Dry |
| type | Swing Arm-Wall |
| finish | Brass - Antique |
| style | Transitional |
| glass | White |
| manufacturer finish | Hand-Rubbed Antique Brass |
| manufacturer glass | White Glass |
| canopy | 4.75 Round |
| width | 7.50in |
| height | 21.50in |
| UPC | 756808978910 |
| SKU | Visu-TOB 2156HAB-WG |