Description
One Light Wall Sconce from the Gale collection in Bronze finish
Gale Library Wall Light in Bronze with White Glass
Gale Library Wall Light in Bronze with White Glass
Specifications
| brand | Visual Comfort Signature |
| collection | Gale |
| designer | Thomas O`Brien |
| weight | 10.00lb |
| extension | 17.00in |
| number of bulbs | 1 |
| bulb wattage | 60.00W |
| bulb type | A19 |
| bulb base | E26 |
| notes | Cord Cover Included |
| safety listing | ETL |
| safety rating | Dry |
| type | Swing Arm-Wall |
| finish | Bronze / Dark |
| style | Transitional |
| glass | White |
| manufacturer finish | Bronze |
| manufacturer glass | White Glass |
| canopy | 4.75 Round |
| width | 7.50in |
| height | 21.50in |
| UPC | 756808978545 |
| SKU | Visu-TOB 2156BZ-WG |