Description
One Light Floor Lamp from the Frankfort collection in Polished Nickel finish
Frankfort Floor Lamp in Polished Nickel with Ebony Accents and Linen Shade
Frankfort Floor Lamp in Polished Nickel with Ebony Accents and Linen Shade
Specifications
| brand | Visual Comfort Signature |
| collection | Frankfort |
| designer | AERIN |
| weight | 9.00lb |
| number of bulbs | 1 |
| bulb wattage | 100.00W |
| bulb type | A19 |
| bulb base | E26 |
| safety listing | ETL |
| safety rating | Dry |
| type | Floor Lamps |
| finish | Polished Nickel |
| style | Transitional |
| manufacturer finish | Polished Nickel |
| manufacturer glass | 10.5 x 11.5 x 25 Linen |
| width | 18.00in |
| height | 60.00in |
| UPC | 756808972925 |
| SKU | Visu-ARN 1001PN-L |