Description
One Light Table Lamp from the Fluted Spire collection in Plaster White finish
Fluted Spire Large Table Lamp in Plaster White with Natural Paper Shade
Fluted Spire Large Table Lamp in Plaster White with Natural Paper Shade
Specifications
| brand | Visual Comfort Signature |
| collection | Fluted Spire |
| designer | Chapman & Myers |
| weight | 20.00lb |
| number of bulbs | 1 |
| bulb wattage | 150.00W |
| bulb type | A21 |
| bulb base | E26 |
| safety listing | ETL |
| safety rating | Dry |
| type | Table |
| finish | White |
| style | Traditional |
| glass | Woven/Natural |
| manufacturer finish | Plaster White |
| manufacturer glass | 13" X 17" X 10" Natural Paper |
| width | 17.00in |
| height | 31.50in |
| UPC | 756808967686 |
| SKU | Visu-CHA 8906WHT-NP |